Finlandiya eğitim sistemine yakından bakış

Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları’nın eğitimcileri, İstanbul’da gerçekleşen ve dünyaca ünlü Finlandiya eğitim sistemini tanıtan bir organizasyonda bir araya geldi.
 
Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim firmasının konuğu olarak ülkemize gelen Finlandiyalı eğitimciler Satu Jarvinen ve Sirkku Nikimaa’nın Türk meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaştığı toplantı, Türkiye’nin diğer önde gelen okulları tarafından da ilgi gördü.
 
“Finlandiya nasıl başardı?” sorusuna yanıt aranan toplantıda konuşan yetkililer, bir zamanlar Finlandiya’da da eğitimin iyi durumda olmadığını, başarıyı bakış açılarını değiştirerek yakaladıklarını hatırlatarak, Finlandiya’nın ezberden uzaklaşıp eğlenerek öğrenmenin yollarını keşfettiğinin altını çizdiler.
 
İki gün süren organizasyonda, Finlandiya eğitim sistemi kapsamında kullanılan en iyi teknikler Türk öğretmenler, eğitim danışmanları ve okul yöneticileriyle paylaşıldı.  Küresel eğitim hizmeti stratejileri belirlemek ve kaliteli eğitime dünyanın her yerinden erişim sağlamak adına yenilikçi dijital öğrenim çözümlerinin uygulanmasından sorumlu Finlandiyalı eğitimci Satu Jarvinen ise öğrenim ve kritik becerilerin gelişimi bakımından, teknolojinin öğrencilere daha önce benzeri görülmemiş avantajlar sağladığını savunarak şöyle konuştu:
 
“Tüm öğrenci ve eğitimciler için eğitim çözümleri geliştirmek ve bu çözümleri en etkili şekilde uygulamak için yerel ve küresel ortaklarla birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de eğitime çok ilgi var. Başarmak için çalışıyorlar. İnanıyorum ki bu tür işbirlikleriyle Türkiye de istediği sonuçlara ulaşacaktır.”
 
İşbirlikçi öğrenme pedagojilerinin ve bunlarla ilişkili BİT'in uygulanmasında önemli tecrübeye sahip öğretim ve öğrenim danışmanı Finlandiyalı Sirkku Nikama, “Tüm öğrencilere fayda sağlamak için eğitimde değişim yaratmak gerekli. Öğrenmeye yönelik fikir, yöntem ve araçları hayal etmeliyiz. Daha sonra da bu fikirleri bütünleştirmeli, iyileştirmeli ve uygulamalıyız.” şeklinde konuştu.
 
Finlandiya eğitim sisteminden satır başları:
 
- Çocuklar yuvadan itibaren, yaz kış günde 3-4 saat bahçede oynuyor
- Herkes okuluna yürüyerek ya da bisikletle gidiyor
- Okulda kantin yok
- Öğle yemekleri ailelerin ödediği vergiden ödeniyor
- Okullarda özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarla diğer çocuklar aynı şartlarda eğitim alıyor
- Her engelli öğrenciye, bir öğretmen bir yardımcı öğretmen veriliyor
- İlk 6 yıl not yok
- PİSA sınavını düşünerek hiç çalışmamışlar
- Mezun olan her öğretmen okulda öğretmenlik yapamıyor, nerede ise yüzde 10'luk bir kısım öğretmen oluyor
- Avukat doktor olmak kadar öğretmen olmak da prestijli