Sokak hayvanlarını unutmayalım!

Sonbahar bitip de kış geldiğinde sokakta yaşayan dostlarımız için hayat baş etmesi zor bir hal alır. Veteriner hekimlerin ve  hayvan severlerin en büyük endişesi, onların güvende olmamaları ve aç kalmalarıdır. Sıcak havalarda yaşanan su sıkıntısı kışın da  başka bir şekilde ortaya çıkar; hayvanların içmeleri için bırakılan suların donması.
 
Yazın sıcak ve nem nedeniyle bozulan gıdalar  zehirlenmelere yol açarken; kışın  aşırı soğuk hatta donmuş tüketilen yiyecekler sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

Gıda ve su, kararlaştırılmış belli bir alana, korunaklı uygun kaplarla ve belli öğün saatlerinde bırakılırsa  gıdanın bozulmasına ya da donmasına engel olunur. Ayrıca bu sistemle verilen gıdalar; çevre, insan ve hayvan sağlığı için tehlike oluşturmaz.

Ülkemizde her geçen gün bu konuya farkındalık artsa da hala yeterli çözüm üretilebilmiş değildir. Her ne kadar belediyeler, hayvan dernekleri, hayvan severler ve veteriner hekimler elinden geleni yapsa da esas olan; sokak hayvanlarının yaşadığı bölgedeki insanlar tarafından korunmasıdır. Bu bakış açısıyla her sokakta kedi ve köpekler için sokağın korunaklı bir alanında barınma evleri, kuşlar için ağaca asılan yuvalar yapılmalıdır. Bu barınaklar oluşturulurken soğuğa ve yağışa dayanıklı malzeme kullanımı esastır.
 
Bunun yanında barınakların göze hitap etmesi de kalıcılığı destekler. Hatta bu barınaklar ve yuvalar çocukların yapımına dâhil olabileceği şekilde planlanırsa  hayvan sevgisi ve  ihtiyacı olana yardım etme duygusu pekiştirilmiş olur.
 
Birlikte daha iyi bir dünya yaratmak elimizde…

Veteriner Hekim Ebru Kemiksiz